autor: Tomasz Góra

PV – jak interpretować parametry ogniw

Współczynniki temperaturowe ogniwa fotowoltaicznego

Co oznaczają, o czym świadczą i czym się kierować przy wyborze ogniw znając te parametry.

Najprościej rzecz ujmując ogniwo PV nie lubi jak jest gorąco. Działa odwrotnie jak kolektor słoneczny tzn. im cieplej tym wydajność – moc ogniwa PV jest mniejsza. Dokładnie mówią nam o tym parametry podawane na karcie katalogowej każdego ogniwa tzw. współczynniki temperaturowe.

Moduł polikrystaliczny o mocy nominalnej w warunkach STC 250 – podstawowe parametry: (1000 W/m2, AM 1.5, temperatura ogniwa 25 ⁰C)

int1

Współczynniki temperaturowe:

int2

Na podstawie powyższych danch możemy obliczyć jak będzie zmieniało się napięcie i prąd przy zmianie temperatury:

int3

Z obliczeń wynika że wzrost temperatury o 1 ⁰C będzie powodował spadek napięcia obwodu otwartego na module PV o 0,112 V. Zmiana prądu jest 30 krotnie mniejsza przy tej samej amplitudzie temperatury.

Uwzględniając powyższe obliczenia i przyjmując wartości temperatur ekstremalnych jakie mogą wystąpić na module PV w warunkach pracy przy nasłonecznieniu 1000 W/m2 dochodzimy do wniosku że nasz moduł o mocy nominalnej 250 W może osiągać moc 300 W w zimie i 200 W w lecie – przy tej samej wartości nasłonecznienia.

int4

Wnioski:

  • wybierając ogniwo szukamy takiego, które ma najmniejsze współczynniki temperaturowe.
  • staramy się zapewnić, o ile jest to technicznie możliwe, wentylację modułów PV w lecie.
  • uwzględniamy wzrosty i spadki napięć przy doborze wielkości falowników oraz poszczególnych stringów aby nie przekroczyć dopuszczalnych progów wejściowych falownika.