autor: Bogdan Szymański

Monitoring pracy falowników

Współczesne falowniki umożliwiają szeroki zakres monitoringu ich pracy. Oprócz podstawowych informacji o ilości wyprodukowanej energii bardzo często za pomocą przewodowego lub bezprzewodowego połączenia możliwe jest odczytywanie dokładnych parametrów wejściowego prądu stałego (napięcia, natężenia łańcuchów połączonych modułów), wyjściowego prądu przemiennego (napięcia, natężenia, częstotliwości) oraz statusu pracy falownika i pojawiających się błędów. Rozbudowany system monitoringu pozwala zdefiniować alarmy, w ramach których system będzie informował użytkownika przez e-mail czy sms o problemach występujących w instalacji.

Podstawowym standardem komunikacyjnym współczesnych falowników jest RS 485, który umożliwia monitorowanie pracy wielu połączonych szeregowo urządzeń. Bardzo często, zwłaszcza falowniki mniejszej mocy posiadają interfejs RS 232. W ramach komunikacji bezprzewodowej coraz bardziej popularną staje się technologia komunikacji Bluetooth czy komunikacja za pomocą Wi-Fi. Bardzo często jednak falowniki nie są w standardzie wyposażane w komunikację bezprzewodową i trzeba ją dokupić jako opcję. Jeżeli nie jesteśmy przekonani, czy moduł komunikacji bezprzewodowej będzie nam potrzebny, warto wybrać falownik, w którym taki moduł jest dołączany od zewnątrz, gdyż w takim przypadku bez problemu oddzielnie go dokupimy i samodzielnie zainstalujemy.

 

mon1

Możliwe warianty komunikacji zdalnej falowników

Falowniki możemy monitorować lokalnie – za pomocą odpowiedniego interfejsu podłączamy komputer, tablet lub urządzenie do wizualizacji danych. Za pomocą przewodu lub bezprzewodowo. Drugą możliwością jest monitoring zdalny, w ramach którego dane z falownika zbierane są przez odpowiedni rejestrator danych ang. data logger, który połączony jest następnie z routerem umożliwiającym udostępnianie tych danych za pomocą sieci lokalnej lub Internetu. W przypadku monitoringu zdalnego poszczególne etapy komunikacji mogą odbywać się przewodowo lub bezprzewodowo.